2022 m. spalio 13 d. Vilniaus rotušėje išdalinti „Žvilgsnis į save 2021-2022“ – Lietuvos šiuolaikinės architektūros apdovanojimai. Vilniaus rotušėje simbolinis metras išdalintas penkiems projektams.

Architektų pateiktus darbus vertino tradiciškai iš užsienio architektų sudaryta žiuri: Serban Tiganas (Rumunija), Siiri Vallner (Estija) ir Eva Zībārte (Latvija). Apdovanojimų renginyje S. Tiganas taip apibendrino komisijos patirtis: „Šią savaitę susipažinome su žmonėmis, kurie aistringai domisi architektūra ir tiki architektūra. Vertiname daugybę viešosios architektūros, rodančios institucijų bendradarbiavimą ir atsakomybę prieš visuomenę. Taip pat vertiname didelį dalyvių skaičių ir visus juos turėtų būti apdovanoti.

Kaip žiuri buvome sužavėti architektūrinio projekto kokybe ir tuo, kaip šie pastatai atitinka Europos architektūros politikos principus. Visi apdovanoti darbai yra architektūros pavyzdžiai transformacijų, kurios buvo atliktos darnoje su gamta. Tai tvarūs pastatai, kuriuose rūpinamasi bendruomene.

Lietuviška yra tai, kad šie kūriniai yra racionalūs, tačiau jautrūs kontekstui, jie žvelgia į ateitį, neprarasdami ryšio su praeitimi. Architektūra turi būti matoma, lankoma ir patirti. Esame dėkingi šio renginio organizatoriams, architektams ir pastatų savininkams už atverdami duris ir leisdami mums patirti architektūros grožį“.

Geriausiais 2021-2022 metais sukurtais Lietuvos architektūros projektais tarptautinė vertinimo komisija išrinko:


Vaikų lopšelio-darželio „Pelėdžiukas“ rekonstrukcija; architektų biuras DO ARCHITECTS, autoriai: G. T. Gylytė, S. Grincevičiūtė, A. Baldišiūtė, A. Neniškis, I. Uogintas, V. Babij, J. Jauniškytė, J. Paičius, D. Baltrūnas, K. Čiplytė;

Komisijos komentaras: „Šis projektas – tai sutrumpintas galimos ateities įrodymas. „Do Architects“ abejoja viskuo ir tai apima ir duotos programos reinterpretavimą. Čia matome, kaip svarbu naujai pažvelgti į užduotį, kas leidžia išsivaduoti iš apribojimų ir rasti naujų būdų transformuoti sovietmečio vaikų darželius ir rajonus. Architektai, parengę šį projektą, sukūrė erdvę, kuri reaguoja į žmonių poreikius ir naujai, holistiškai sprendžia funkcijos klausimą. Tai vaikų darželis, kuris tapo bendruomenės generatoriumi, nes sukūrė viešąją erdvę, kurioje galima susitikti, bendrauti ir priklausyti“.


Bokšto skveras; architektų biuras ARCHINOVA, autoriai: ARCHINOVA – A. Gvildys, S. Lapienytė, I. Revuckaitė; STUDIO SEILERN ARCHITECTS – C. Seilern, L. Monteiro, P. Jurevičius;

Komisijos komentaras: „Bokšto skveras yra paveldo objektas, pasižymintis išskirtinėmis architektūrinio dizaino savybėmis. Tai projektas, kuriame restauravimas dera su šiuolaikine meistryste ir kuriam skirta nepaprastai daug laiko. Investuota siekiant sukurti lėtą harmoningą architektūrą. Anksčiau uždara ir apleista istorinė teritorija Vilniuje, į kurią jautriai žvelgiama ir kuri tampa atvira miestui, tačiau išsaugo savo ramybę ir introspektyvią prigimtį. Tai įvairių funkcijų ir mikroaplinkų, sujungtų gėlėmis, žolelėmis ir medžiais, rinkinys. Tai nauja vieta, kurioje galima iš naujo atrasti miestą ir jo turtingą architektūrinį paveldą“.


„Nemuno 7“; Architektų biuras SIGITA KUNDROTAITE SAVICKE; autoriai: S. Kundrotaitė Savickė, R. Povilionienė, Ū. M. Bujauskaitė;

Komisijos komentaras: „Nemuno 7“ – tai projektas, peržengiantis architektūros ribas, perplanuojant apleistos pramoninės objektą ir sujungiant jį su gamta, architektūra, augalija, menu, garsu ir poezija. Tai bendradarbystės ir vietokūros pavyzdys, stiprinantis esamą kultūrinį žemėlapį ir skatinantis upių pakrančių pokyčius. „Nemuno 7“ projekto kokybė slypi jo neapibrėžtume – erdvė turi savo taisykles ir gali būti atrasta įvairiais būdais. Šis projektas parodo, kaip su ribotomis priemonėmis galima padaryti prasmingų dalykų ir kaip laikinoji architektūra tapo priimtina ir gali būti naudojama ateities prototipams kurti“.

Multifunkcinė renginių ir koncertų salė Zaraso ežero saloje; architektų biuras „Šarūno Kiaunės projektavimo studija“, autoriai: Š. Kiaunė, A. Kiaunienė, V. Obolevičius, U. Valatkevičiūtė, konstruktorius M. Kasiulevičius (UAB „Smailusis skliautas“);

Komisijos komentaras: „Renginių salė Zarasuose demonstruoja laikui nepavaldų požiūrį į architektūrą su pirmapradžiu noru sukurti erdvę. Rezultatas – neįprasto tipo tūris, paslėptas po žeme ir sustiprinantis jį supančios gamtos įspūdžius. Tai pastatas, kuriame naudojamos paprastos formos, statybos technikos ir medžiagos ir gali būti vertinamas kaip milžiniškas indas, atspindintis vietos keramikos tradicijas. Salės mastelis tinka tiek individualiam dialogui su architektūra, tiek didesniems renginiams. Tai atviras kvietimas menininkams ir lankytojams pasinaudoti šia išskirtine erdve ir atrasti jos galimybes“.


Vilniaus Pilaitės gimnazija; architektų biuras DO ARCHITECTS, autoriai: A. Baldišiūtė, A. Neniškis, G. T. Gylytė, S. Grincevičiūtė, K. Žiliukas, A. Lenktys, S. Buoželytė, K. Grigaitis, G. Nevulytė, R. Žvirblytė, V. Stasiūnas, J. Paičius, M. Kauzonas.

Komisijos komentaras: „Vilniaus Pilaitės gimnazija – racionali, gerai įgyvendinta erdvė, įgalinanti atvirus scenarijus ir naujus susitikimus. Tai mokyklos pastatas, kupinas šviesos, skaidrumo ir gerai sujungtų vidaus ir lauko erdvių. Pasirinktos medžiagos ir spalvos daro mokyklą šiltą, jaukią ir įtraukiančią. Tai kartu ir inovatyvus mokyklos dizainas, ir pastanga urbanizuoti kaimynystę, papildant ją apibrėžtomis erdvėmis, struktūra ir turiniu. Mokymosi būdai keičiasi, o tai reiškia, kad reikia keisti ir tai, kaip projektuojamos mokyklos. „Do Architects“ padarė šį pokytį įmanomą iš naujo interpretuodami užduotį pagal mokinių ir vietos bendruomenės poreikius. Mokykla – tai projektas, kuris taip pat parodo atvirų architektūrinių konkursų, kaip vienos iš priemonių, padedančių kurti aukšto lygio architektūros projektus, svarbą“.


Visi pateikti ir konkurso kriterijus atitikę darbai publikuoti spausdintame kataloge. 2022 metais 55 autoriai ir architektų biurai pateikė 38 konkursinius darbus, 27 projektus ir 113 realizacijų.

Parodos katalogas pdf formatu >>

Konkurso kuratorė - Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė.



2022 © LIETUVOS ARCHITEKTŲ SĄJUNGA. VISOS TEISĖS SAUGOMOS.
DIZAINAS: PRIM PRIM | SPRENDIMAS: RAIMUNDAS VEIKUTIS